Avinurme

Avinurme 2020-09-10T13:20:39+00:00


“Avinurme rahvas kaebas vanaste selle üle, et neil kala pole saada. Kalevipoeg, kes seda kaebtust ka kord kuulis, lubas selle vastu abi saata. Kalevipoeg ajas havisid Peipsist mööda Avijõge ülesse ning sest ajast kannab see metsanukk Avinurme nime.”

Avinurme asub Jõgevamaal. Lisaks legendile nimesaamisest on Avinurme tuntud ka oma tünnide ja laastukorvide poolest. Asukohast ja loodusoludest tingituna on piirkonnas olnud sajandeid kestnud tugevad puutöö- ja ettevõtlustraditsioonid, mis tuginevad põlvest põlve edasi antud oskusteadmistel.

Avinurmet on esimest korda mainitud 1599. aastal. Kui esimesed kirjalikud teated Avinurme puutöö kuulsusest pärinevad 18. sajandi keskelt, siis traditsiooni tegelikku algust ei tea ilmselt keegi.

Avinurme puutööndus on omaette nähtus ka seetõttu, et hoolimata aegade ja olustike muutumisest on puutöö ka tänapäeval avinurmiku üks peamisi elatusallikaid. Avinurmes tegutseb praegu üle kümne puiduettevõtte ning kohalikud seltsid tegelevad aktiivselt traditsioonide hoidmise ja edendamisega.

Avinurme kodulehekülg